Będąc w Mediolanie warto jeden dzień przeznaczyć na wyjazd nad jedno z górskich jezior leżących w okolicy. W końcu Lombardia z nich słynie. My wybraliśmy Como – głównie ze względu na dogodny dojazd do miasteczka o tej samej nazwie i niewielką odległość od centrum Mediolanu. Poza tym żadne z pobliskich jezior nie było nam znane, a od czegoś trzeba zacząć :)
Dojazd z Mediolanu do miejscowości Como, malowniczo położnej nad jeziorem między górskimi szczytami, zajmuje około godzinę.
Jak dojechać z Mediolanu do Como?
Na trasie Mediolan – Como – Mediolan kursują pociągi regionalne. W ciągu dnia dostępnych jest ponad 10 połączeń – odjazdy są mniej więcej co godzinę.
Pociągi z Mediolanu do Como odjeżdżają ze stacji kolejowej Milano Cadorna (stacja metra Milano Cadorna). Bilety można kupić w kasach lub w licznych biletomatach. Najwygodniej jest kupić od razu bilet powrotny, by nie musieć już o tym myśleć w Como. Cena biletu w jedną stronę to ok 5 euro.
Pamiętajcie, że we Włoszech bilet na pociąg zazwyczaj kasuje się w kasownikach umieszczonych na peronach. Nie zapomnijcie o tym przed wejściem do pociągu – inaczej wasz bilet będzie nieważny i podczas kontroli możecie dostać mandat.
W Como pociąg zatrzymuje się na kilku stacjach, ale najlepiej pojechać do samego końca i wysiąść na stacji Como Lago Nord. Stacja znajduje się nad samym jeziorem i bardzo blisko starego miasta, więc od razu po wyjściu z pociągu można podziwiać urokliwe jezioro pomiędzy górskimi szczytami i piękne włoskie kamieniczki.
Co zobaczyć w Como?
Jadąc do Como nie mieliśmy większego planu, co chcemy dokładnie zobaczyć. Wyznaczyliśmy jedynie trzy główne punkty, w które się udamy i będziemy podziwiać okolicę:
- Spacer brzegiem jeziora
- Spacer po starym mieście
- Wjazd kolejką Funicolare Como-Brunate
Takie założenie było strzałem w dziesiątkę. Miasteczko Como jest stosunkowo małe i większość zabytków i ciekawych miejsc zlokalizowana jest właśnie w okolicy tych trzech punktów.
Spójrzcie na mapę:
Spacer brzegiem jeziora Como
Spacer brzegiem jeziora najlepiej jest zacząć skręcając po wyjściu ze stacji w lewą stronę. To tam znajduje się molo wchodzące w jezioro, z ławkami i lustrami na samym końcu. Dalej wyłania się urocza aleja drzew i park nad samym brzegiem jeziora, w którym odnajdziecie Tempio Voltiano.
Koniecznie musicie wejść na molo i leżąc na ławce podziwiać widoki – z jednej strony stare miasto, z drugiej górskie szczyty i trasę kolejki Funicolare Como-Brunate, a z tyłu taflę jeziora ciągnącą się po horyzont. To idealne miejsce na odpoczynek i wygrzanie się na słońcu!

W oddali starówka, którą minęliśmy i skręciliśmy w prawo na ścieżkę prowadzącą wzdłuż jeziora

Wchodzimy na pomost

Widok z molo w stronę starego miasta
Ławka z lustrami na końcu molo
Widok z molo na kolejkę Como-Brunate
Mijające się kolejki
Wspomniana aleja drzew przy brzegu jeziora
Pięknie przystrzyżone drzewa przy Tempio Voltiano
Widok na stare miasto
Plaża przy jeziorze
Widok na Tempio Voltiano z drugiej strony
Tempio Voltiano
Tempio Voltiano
Kolejka Funicolare Como-Brunate
Po spacerze, kawałek za Tempio Voltiano zawróciliśmy, by dojść na przeciwległy brzeg. Tam właśnie znajduje się dolna stacja kolejki, która wjeżdża do Brunate. Bilet w dwie strony kosztuje ok 6 euro.
Po wjeździe na górę warto udać się zgodnie z drogowskazami w kierunku punktu widokowego. O dziwo byliśmy tam sami – wszyscy ludzie, którzy jechali z nami kolejką, zatrzymali się, by robić zdjęcia tuż przy wyjściu ze stacji.
Dodatkowo możecie wejść jeszcze wyżej, gdzie znajduje się kilka stoisk z pamiątkami z Brunate, a kręta droga prowadzi do kościoła. My już tam nie wchodziliśmy – i tak we Włoszech zaliczyliśmy chyba najwięcej kościołów ze wszystkich państw europejskich.
Gdy już pozachwycaliśmy się widokami i panoramą Como, na tym samym bilecie zjechaliśmy na dół i udaliśmy się w stronę starego miasta.

Druga strona jeziora

Droga w kierunku stacji Funicolare Como-Brunate

Stacja Funicolare Como-Brunate

Kolejka Funicolare Como-Brunate

Punkt widokowy tuż przy wyjściu ze stacji

Widok w dół na tory

I widok na górną stację

Dalszy punkt widokowy, do którego turyści już nie dotarli

Widok na miasteczko Como

I widok w bok na góry

Droga do stacji

Opuszczony hotel na samym szczycie Brunate – kiedyś musiał tętnić życiem :)

Ostatni widok przed powrotem
Stare miasto w Como
Sama starówka w Como jest bardzo urokliwa, jak przystało na górskie włoskie miasteczko. Klimat nadają kolorowe kamienice, wąskie uliczki i co chwilę wyłaniający się gdzieś między nimi górski pejzaż.
Przy samym jeziorze znajduje się duży plac Piazza Cavour z licznymi kafejkami wokół, od którego odchodzą uliczki prowadzące do głównego rynku. Idąc prosto jedną z głównych uliczek Via Caio Plinio Secondo dojdziecie na Piazza Duomo z katedrą na czele.
Poza tym warto po prostu wchodzić w co ciekawsze przejście, właśnie w ten sposób odkrywając uroki Como.

Widok znad jeziora w stronę Piazza Cavour

Piazza Cavour z drugiej strony

Uliczka odchodząca w bok

I uliczka z drugiej strony – gdzie nie spojrzymy, pojawiają się góry

Idziemy prosto w stronę głównego placu

Piazza Duomo

Ogromna katedra schowana między kamieniczkami

Katedra z boku

Idziemy dalej i podziwiamy włoskie uliczki
Co i gdzie zjeść w Como?
My wybraliśmy restaurację Ristorante Pizzeria l’Orologio znajdującą się nie w ścisłym centrum starego miasta, a nieco na uboczu. Jednak nadal niedaleko – może 5 minut drogi od Piazza Cavour w stronę dworca Como Lago Nord. Restauracja znajduje się na jednej z uliczek odchodzących od skrzyżowania przy stacji. Jej specjalnością są owoce morza.
Co nas przekonało do wejścia? Lokalni mieszkańcy i smakowite zapachy. Gdy weszliśmy do lokalu, była pora obiadowa, a przy stolikach zero turystów. Sami lokalsi – zajadali makarony, fryturę, popijali winko i plotkowali. Już wtedy wiedzieliśmy, że dokonaliśmy dobrego wyboru :)

Na przystawkę mule

A na danie główne oczywiście pizza!
To na tyle z relacji mojej wizyty w Como. Mam nadzieję, że wpis okaże się dla Was pomocny. Jeśli byliście w Como, koniecznie napiszcie, co jeszcze warto zobaczyć i gdzie zjeść! :)
Agata Stachowska
Latest posts by Agata Stachowska (see all)
- Co zobaczyć w Neapolu? 9 miejsc wartych uwagi - 04/10/2016
- Czy warto jechać do Neapolu? - 02/10/2016
- Jak taniej podróżować? 12 sprawdzonych sposobów - 21/08/2016


UDOSTĘPNIJ


